Fakülteler Mah. Cemal Gürsel Cad. 06590 Çankaya/Ankara

Çocuklarda Ateşli Hastalıklar

Çocuklarda yüksek ateş, sıklıkla enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan ve ailelere endişe veren bir durumdur. Enfeksiyonlar dışında romatizmal hastalıklar, kronik mide bağırsak hastalıkları yada kanser gibi durumlarda da ateş yükselebilmektedir. Ateşli çocuğun hekim tarafından değerlendirilmesi önemlidir. Ateş nedeni bazen üst solunum yolu enfeksiyonu gibi görece riskli olmayan durumlar iken bazen de zatürre, menenjit veya daha ağır bir hastalığın ilk bulgusu olabilir. Ateşe neden olan olay masum bir durum olsa da özellikle 6ay-6 yaş arasındaki çocuklar ateşli havale ile başvurabilmektedir. Bu risklerin önüne geçebilmek ve ciddi rahatsızlıklara karşı önlem alabilmek için ateşli çocuğun dikkatlice gözlemlenmesi ve durumunun takip edilmesi önemlidir. Yazımızda ateşli çocuklarda havale riski ve yüksek ateşi düşürme yöntemleri hakkında bilgilere yer vereceğiz. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları konusunda daha detaylı bilgi almak için Ankara’daki kliniğimizi arayabilir ve Doç. Dr. Seda Topçu’dan randevu alabilirsiniz.

Vücudun Normal Sıcaklığı Nedir?

Vücut sıcaklığı ortamın sıcaklığına göre artabilir ya da azalabilir ancak sağlıklı bireylerde vücut iç sıcaklığının dengeli bir şekilde sabit tutulması gerekmektedir. Aynı bireyde sabah akşam saatleri arasındaki fark 0.9-1.1°C olabilmektedir. Denge ısı oluşumu lehine bozulduğunda “ateş” ten söz edilmektedir. Aksiller yani koltuk altından ölçümde 37.2ºC , ağızdan yani Oral ölçümde 37.8ºC , makattan yani Rektal ölçümde 38ºC , kulaktan yani Timpanik ölçümde 38ºC ve üzerinde ölçüm alınıyorsa “Ateş” ten söz edilir.

Çocuklarda Ateş Nasıl Ölçülür?

Ateş; tercihe göre koltuk altı, rektal bölge, ağız içi ve deriden ölçülebilir. Ölçüm için termometre ve elektronik ateş ölçerler kullanılır. Bugüne kadar ateş ölçümünde en çok tercih edilen aletlerden olan cam termometreler, günümüzde yerini elektronik ateş ölçerlere bırakmıştır. Elektronik ateş ölçerler hem pratik hem de güvenli olduğu için çocuklu aileler için daha avantajlıdır. Çünkü cam termometreler kırıldığında, içerisinde toksik etkiye sahip olan civa bulunduğu için, tehlikeli olabilmektedir. Yine de ateş ölçeri çocuğunuzun yaşına uygun seçmek ateşin doğru yönetiminde önem taşımaktadır. Bunun için doktorunuza danışınız.

Ateş Neden Yükselir?

Ateş yükselmesi akla ilk olarak enfeksiyonları getiren bir durumdur. Ancak çocukluk döneminde ateş yükselmesi, aşıların ve kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak da ortaya çıkabilmektedir. Diş çıkarma süreci de bazı çocuklarda ateşin yükselmesine neden olur. Ateşin nedeni özellikle küçük çocuklarda erkenden doğru teşhis edilmesi gereken bir durumdur. Ateş yükselmesi, vücutta ciddi oranda sıvı kaybı olduğunda da ortaya çıkan ve havaleye neden olabilen bir durumdur. Hastalıklara ve enfeksiyona bağlı ortaya çıkan ateşin nedenlerini sıralayacak olursak:

  • Enfeksiyon hastalıkları
  • İmmünolojik hastalıklar
  • İnflamatuar hastalıklar
  • Endokrin hastalıklar
  • Metabolik hastalıklar
  • Onkolojik hastalıklar

Çocuklarda Ateş Nasıl Düşürülür?

Bünyeleri oldukça hassas olan çocuklar, büyüme çağında sık sık hasta olurlar. Kreş ve okul ortamında sıklıkla bulunan bakteri ve virüsler kolayca çocuktan çocuğa aktarılabilir. Bazen ortam ısısı ya da aşırı fiziksel hareket nedeniyle de çocukların ateşi yükselebilir. Herhangi bir hastalık belirtisi olmadan çocuğunuzun ateşi yükselmiş ise hemen paniklemeden, sık aralıklarla yeniden ölçüm yaparak çocuğunuzun ateşi olup olmadığından emin olabilirsiniz.

  • Çocuklarda ateş yükseldiğinde titreme olması normaldir. Ancak üşüyecek diye çocukların giydirilmesi ya da üstünün örtülmesi yalnızca ateşinin daha da yükselmesine neden olur. Çocukların ateşi yükseldiğinde yalnızca ince, pamuklu bir pijama giydirmek yeterlidir.
  • Ateşin daha hızlı düşmesi için oda sıcaklığı da düşürülmeli ve 21 – 22 derece civarında tutulmalıdır.
  • Ilık su ile duş çocukların vücut ısısının dengelenmesine yardımcı olur.
  • Vücut sıvı kaybettikçe ateş yükselir. Bu nedenle ateşli çocuklara bol bol su içirmek gerekir..

Hangi Durumlarda Doktora Başvurmak Gerekir?

Ateş yüksekliği çocuğun yaşına ve bağışıklık durumuna göre farklı değerlendirilmelidir. 3 ayın altındaki tüm bebeklerde ateş varlığında hekime başvuru gerekir. 3-36 aylık bebeklerde hastanın bağışıklık durumu yeteri kadar olgunlaşmadığından ateşe neden olan enfeksiyon vücudun diğer bölümlerine de hızla yayılabilmektedir. Bu nedenle 3 yaşından küçük çocuklarad özellikle ateşe eşlik eden burun akıntısı öksürük gibi başka bir durum yoksa zaman kaybetmeden hekime başvurulmalıdır.

3 yaşından büyük çocuklarda ise 48 saati geçen ve çocuğun genel durumunu bozan ateş olduğunda, çocuğun altta yatan başka bir hastalığı varlığında, uzamış yeda tekrarlayan ateş durumunda hekim muayenesi gerekir.

Enfeksiyon ve yüksek ateş, pek çok ebeveyni korkutur. Bu noktada ebeveynlerin bilinçli olması ve hangi durumlarda doktora başvuracağını bilmesi önemlidir. Zamanında müdahale edildiğinde yüksek ateş, ateşli havaleye dönüşmeden düşürülebilir.. Doç. Dr. Seda Topçu’nun Ankara’daki kliniğini arayarak ateş ve diğer çocuk hastalıkları hakkında bilgi ve randevu alabilirsiniz.