Fakülteler Mah. Cemal Gürsel Cad. 06590 Çankaya/Ankara

Sağlıklı Beslenme ve Obezite Ankara

Günümüzde, çocuklarda ve bebeklerde obezite görülme sıklığı giderek artmaktadır. Genetik mirasın obezitede önemli role sahip olduğu bilinse de sağlıksız beslenme ve hareketsizlik, obezitenin altında yatan en önemli nedenler olarak değerlendirilmektedir. Obezite, çocukların ilerleyen yıllarda kalp ve damar hastalıkları, diyabet ve tansiyon başta olmak üzere pek çok sorunla karşılaşmasına neden olmaktadır. Sağlıklı beslenme düzeni, bol bol oyun ve egzersiz ise çocukların obeziteden kurtulması için en iyi çözümdür. Bu nedenle sağlıklı beslenmenin önemi konusunda ebeveynlerin bilinçlendirilmesi oldukça önemlidir. Bebek ve çocuklarda obeziteye giden süreç, emzirme hatta gebelik döneminden başlar. Bu nedenle çocukluk ve bebeklik döneminde obezite bir bütün olarak ele alınmalı ve anne gebe kaldığı andan itibaren sağlıklı beslenmeye özen göstermelidir. Çocuk beslenmesi ve bebeklerde obezite hakkında daha detaylı bilgi almak için Doç. Dr. Seda Topçu’nun Ankara’daki kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Çocukluk Döneminde Obezite Neden Olur?

Obezite sadece yetişkinlik döneminde değil, çocukluk döneminde de görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarına bir tabak daha verirken yeniden düşünmesi ve çocuğun ihtiyacı olan kalori miktarının mutlaka göz önünde bulundurulması gerekir. Obezite oluşumunda genetik faktörlerin rolü olsa da asıl sebebin aşırı kalori alımının fizik aktiviteyle karşılanmaması olduğu bilinmektedir. Özellikle 2-5 yaş arası dönemde, paketli ürü tüketimi ve yağlı besinlerin tercih edilmesi obezitenin başlıca sebepleri arasındadır. Ailede genetik yatkınlık olması durumunda, ebeveynler bu konuda bilinçli olmalı ve çocuk doktorlarına danışarak bebeğin alması gereken günlük kalori miktarını öğrenmelidir.

Bebeklik ve çocukluk döneminde görülen obezitenin bir diğer nedeni de hareketsizliktir. Günümüzde küçük yaşlardan itibaren çocuklar ekran karşısında sık sık zaman geçirmektedir. Bu durum, bebeğin hareketsizliği alışkanlık hâline getirmesine ve sedanter yaşam tarzına neden olabilir. Oyun ve yürüyüşler, sadece obezite açısından değil, çocuğun sosyal ve ruhsal gelişimi için de oldukça önemlidir.

Sağlıklı Beslenme ile Obezite Engellenebilir Mi?

Bebeklik ve çocukluk döneminde görülen obezitenin engellenmesinde diyetin önemi büyüktür. Bebeğin yaşına uygun diyet listesi ile obezite büyük ölçüde önlenebilmektedir. Bu süreçte ailelerin de sağlıklı beslenme alışkanlığını kazanması çocuğun da sağlıklı beslenmeye teşvik edilmesini sağlayacaktır. Obez çocuklarda sağlıklı beslenme alışkanlığının kazanılması için ilk yapılması gereken ise abur cubur ve paketli gıda tüketiminin kısıtlanmasıdır. Özellikle ekran karşısında yemek yiyen ve sürekli atıştıran çocuklarda obezite sorununa sıkça rastlanmaktadır. Abur cubura çok düşkün çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırmak için alternatif atıştırmalıklar tercih edilebilir. Meyve püresi ve kuruyemişlerle hazırlanan atıştırmalık toplar, taze meyveler ve fırında sebzeler çocuklar için sağlıklı atıştırmalık alternatifleri olabilir.

Bebek ve Çocuklarda Obezite Tedavisi

Çocukluk döneminde yeni alışkanlıkların kazanılması daha kolaydır. Beden gençtir ve yenilenmeye açıktır. Bu nedenle çocuklar obezite tedavisine yetişkinlere göre daha kolay uyum sağlamaktadır. Bu durum, bir fırsat olarak değerlendirilmeli ve fazla kiloluluk yada obezite gözlemlenen çocuklarda doktor eşliğinde uygun diyet listesi hazırlanmalıdır. Obezite, özellikle okul öncesi dönemde mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Obezitenin kalp hastalıkları, tansiyon, şeker hastalıkları riskini artırdığı günümüzde tüm dünyanın kabul ettiği bir gerçektir. Ayrıca, birçok araştırma obezitenin çocuklarda duygudurum bozukluklarına, depresyona ve özgüven eksikliğine neden olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bebeklik ve çocukluk döneminde yapılan rutin doktor kontrolleri, obezite riskinin erkenden tespit edilmesine yardımcı olmakta ve ileride karşılaşılabilecek kronik hastalıklara karşı korumaktadır.