Bebeklik Reflüsü

Bebeklik Reflüsü

Bebeklik Reflüsü Ankara

Yenidoğan döneminde yeterli beslenme, ileri dönemde oluşabilecek büyüme ve gelişimle ilgili sorunların engellenmesi için oldukça önemlidir. Ancak beslenme miktarı kadar beslenme ile ilişkili durumlar da değerlendirilmelidir. Bunlardan bir tanesi de bebeklik reflüsüdür. Bebeklik reflüsü, fizyolojik nedenlerden veya yanlış beslenmeden kaynaklanabilir. Bebeklik reflüsü genellikle katı besinlere geçişle birlikte düzelmektedir. Pek çok bebekte görülebilen bir sorundur. Peki bebeklik reflüsüne karşı nasıl önlem alınabilir? Bebeklik reflüsü neden olur? Yazımızda, bu sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Bebeklik reflüsü ve çocukluk döneminde görülen diğer hastalıklar hakkında daha fazla bilgi almak için ise Doç. Dr. Seda Topçu’nun Ankara’daki kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Bebeklik Reflüsü Nedir?

Bebeklik reflüsü, beslenme sonrası tekrarlayan kusmalarla seyreden bir durumdur ve bebeğin kilo alımını engelleyip büyüme geriliğine neden olabileceği gibi solunum yolları aspirasyonuna yol açıp geçmeyen öksürüklerle de karşımıza gelebilir. Bebeklik döneminde yemek borusu ve çevresindeki kasların yeterince gelişmemiş olmasından, bazı durumlarda ise yanlış beslenmeden kaynaklanabilir. Genellikle geçici bir problemdir. Bebeklik reflüsü fark edilmiş ve gerekli önlemler alınmamış ise ilerleyen dönemde ciddi sorunlara neden olabilir.

Fizyolojik Reflü

Sıklıkla yaşamın ilk 1 yılında ortaya çıkan reflüdür. Mide ile yemek borusu arasındaki sfinkter kas denilen yapının yeterli gelişmemesinden kaynaklanır. Beslenme sırasında besinler geriye doğru kaçar. Bebeklerde görülen fizyolojik reflü büyük oranda katı besinlere geçişle birlikte düzelme eğiliminde olan bir sorundur. Tekrarlayan kusmalar ailenin ve bebeğin hayat kalitesini bozan bir durumdur. Fizyolojik dahi olsa reflüsü olan bebeklerin çocuk sağlığı izlemlerinin düzenli yapılması gerekmektedir.

Yanlış Beslenme Nedeniyle Görülen Reflü

Ek besinlere geçiş döneminde yanlış uygulamalar bebeklerde reflüyü tetikleyebilir. Bu durum dikkatle ele alınmalıdır. Çünkü doğru yaklaşımla tedavi edilmezse, ilerleyen dönemde mide bağırsak sistemiyle ilgili kronik sorunlara yol açabilir.

Bebek Reflüsü Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde hastalıkları tespit etmek, daha büyük çocuklara göre daha zor olabilmektedir. Çünkü ilk bir yaş dediğimiz bebeklik döneminde bebeklerin sık ağlaması, huzursuz olması yada gece sık uyanması anne baba tarafından yeterince doğru anlaşılmayabilir. Bebeğin huzursuz olması basit bir gaz sıkışması nedeniyle de ciddi bir sorun nedeniyle de oluşabilir. Bu nedenle ebeveynlerin bebeğini dikkatlice gözlemlemesi gerekir.

Bebeklerde reflü:

  • Kusmalar
  • Kilo alamama
  • Öksürük
  • Solunum sırasında hırıltı, astım benzeri tablo
  • Sürekli burun tıkanıklığı ve huzursuzluk
  • Memeyi reddetme
  • Beslenme sırasında öğürme ve yutkunmada zorluk
  • Beslenme esnasında ağlama, kasılma
  • Tekrarlayan enfeksiyonlar (orta kulak iltihabı, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonu) gibi bulgularla anlaşılabilir.

Bebek Reflüsünün Tedavisi Nedir?

Bebek reflüsü, pek çok bebekte görülebilir. Ebeveynlerin “nasılsa kendiliğinden geçer” diyerek hastalığı hafife almaması ve çocuk sağlığı izlemlerini aksatmaması gerkmektedir. Bebek reflüsü şikâyetleri görüldüğünde bebeğin mutlaka uzman bir çocuk doktoruna götürülmesi ve reflünün netleştirilmesi gerekir. Bundan sonraki süreçte ise ebeveynler beslenme ve bebeği uyutma sırasında maksimum özeni göstermelidir. Bebekleri uykudan hemen önce emzirmemek, sık aralıklarla gaz çıkartmak ve masaj yapmak reflü şikâyetlerini azaltacaktır. Aynı zamanda bebeklik reflüsü olan bebeklerin düzenli doktor kontrolünde olması da önemlidir. Bebeklik reflüsünde yakın izlemle çoğu zaman tedavi gerekmese de bazı çocuklarda ilaç ve beslenme önerileri ile şikayetler düzelmektedir.

Bebeklik reflüsü hakkında yapılabilecekler hakkında daha detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Seda Topçu’nun Ankara’daki kliniğini ziyaret edebilir ve bebek beslenmesi konusunda tüm merak ettiklerinizi klliniğimize danışabilirsiniz.

Bahar Mert
Bahar Mert
2024-07-04
Canımız Doktorumuz ❤️ Muayeneye gideceğimiz gün evimizde bir bayram havası eser, tıpkı çok sevdiğimiz bir akrabamıza ya da aile dostumuza misafirliğe gidiyormuşuz gibi hazırlanırız, önce Doktorumuzun asistanı bizleri samimiyetle, ilgiyle ve güler yüzle karşılar, sonra da Doktorumuzun güzel yüzünü görünce yüzümüzde güller açar. Muayenelerimiz ev ortamı rahatlığında geçer. Kendisi bizim emzirme sürecimizin de kahramanı. Her zaman yanımızda ve ulaşılabilir olduğunu bilmek benim gibi pek de rahat karakterli olmayan bir anne için inanılmaz güven verici. İyi ki varsınız.
Osman Erdem
Osman Erdem
2024-06-28
Seda hocam çok bilgili ve çok ilgili. Kendisine teşekkür ediyoruz 👶🏻
badegül yıldız
badegül yıldız
2024-06-12
Dünyanın en tatlı hocası
Hatice Pelin Demirel
Hatice Pelin Demirel
2024-05-27
Seda Hoca’mla, mama sürecine başlamış yeterli kiloyu alamayan kızımın doğumuyla tanıştık. Sütüm yok diye düşünürken, 10 percantillik kızımı 1. Ay mamadan kesip, 6 ay sadece anne sütüyle besleyerek 50lere getirdik. Kızımı tam 22 ay emzirdim sayesinde. Oğlumun da kızımın da tüm kontrollerinde, aklımızda hiçbir soru işareti bırakmadan güvenle ayrılıyoruz yanından. Bilgisi inanılmaz. Şiddetle tavsiye ederim sevgili Hocamı.
Sengul Savas
Sengul Savas
2024-04-26
İlk çocuğumun ilk muayenesinde tanıştık hocamızla. İki çocuğumun da bütün rutin kontrolleri için görüştük. Bunları başka bir şehre ve şimdi başka bir ülkeye taşındığımızda da yaptık, yapıyoruz. Hocamızı bebeğimiz düştüğünde, ateşlendiğinde, olağan dışı ağlamaları olduğunda aradık; günün her saatinde, her zaman yanımızdaydı. Başka şehirlerde, hastanelerde yazılan ilaçları ona sormadan vermedim çocuklarıma. İyi ki. Kimseyi dinlemeyen bir insan olarak Seda hocamın her dediğini harfiyen uyguladım. Çünkü her muayenede, görüşmede, bir tıp öğrencisiymişimcesine bir kez olsun savmadan, bana uzun uzun tüm aksiyonlarımızın nedenleri anlattı. Bu pediatri tarafı. Sosyal pediatri tarafı en az o kadar kıymetli. Bugün 3.5 yaşındaki çocuğumun dışa dönük ve özgüvenli olabilmesini ona borçluyum. 4. ayından itibaren onu tanıyarak, bizi tanıyarak, çocuğumuzun sosyal gelişimi ve ailemizin iyilik hali için çok yerinde yönlendirmeler yaptı. Uyku, beslenme, sınır koyma gibi. Bunları her bedene bir elbise yaklaşımıyla değil, çocuğu, aileyi ve ortamlarını tanıyarak yapıyor. Bu yönlendirmelerin ne manaya geldiğini anladığımda bir kez daha şükrettim onunla denkleştiğimizde. Son olarak ve çok önemli olarak; günümüz şartlarında, bu kadar ticarileşen bir ortamda çok nadir karşılaşabileceğimiz, hastanın iyiliğini ön planda tutan çok yüksek hekim ahlakının, işine duyduğu saygının ve sevginin hayranıyız.
Hande Aydoğan
Hande Aydoğan
2024-04-22
11 aylık oğlumun doğumundan itibaren rutin kontrolleri için bir çok hekime muayene oldu. Ancak muayenelerimiz boy, kilo ölçümü, genel geçer bir kaç tavsiye ve klasik kitabi bilgilerin ötesine geçmedi. Seda Hoca ile tanıştıktan sonra sosyal pediatrinin gerçekten ne anlam ifade ettiğini bizzat anladım. Kendisi alanında inanılmaz bilgili, çok ilgili, iletişimi kuvvetli, çocukları kendi çocuğu hassasiyeti ile gören, seven ve titiz bir hekim. Her ziyaretimizde oğlumun detaylı pediatrik muayenesinin yanında günlük yeme içme düzeninden uykusuna oynadığı oyunlardan dil becerilerine kadar uzanır. Seda Hoca tüm detayları hasta dilinden ifade edip çok değerli yönlendirmelerini hiç bir konuyu atlamadan paylaşır. Muayenenesi ev konforunda, tertemiz, sıcacık, bebeklerin ve ailelerinin konforu için ince ince düşünülüp özenle hazırlanmış. Asistanı Beyza Hanım da hocamız gibi muhteşem. Sevgiyle karşılanıp bilgiyle donanıp endişelerden arınıp ayrıldığımız bir muayene! İçime sinsin bilgisine ilgisine sonsuz güveneyim çocuğumu gözüm kapalı emanet edeyim diyen herkese gönülden tavsiye ederim!
NESLİHAN DOĞAN
NESLİHAN DOĞAN
2024-02-04
Seda hocam çocuk sağlığı ve gelişimi ile ilgili her konuya hakim ,deneyimli ,çok güleryüzlü, sevecen,aile ile iletişimi mükemmel olan bir doktordur. Teşhis ve tanısısı hiç şaşmaz.En küçük ayrıntıyı bile atlamaz.Kızımın doğduğu ilk günden beri her konuda destekçimiz oldu. Çocuğunuzu büyütürken böylesine bilgili ve tecrübeli bir doktorun hep bir telefon uzağınızda olduğunu bilmek inanılmaz güven verici. Rutin kontrollerinin yanısıra ek gıda, uyku eğitimi, tuvalet eğitimi,kreş süreci gibi bir çok konuda hep yanımızdaydı.Kızım şuan 4 yaşında ve doktorunu çok seviyor. İyi ki tanıdık iyi ki yollarımız kesişti🙏🏻Hayatımıza kattığı tüm güzellik ve destekleri için çok teşekkür ederiz...
fatma güneş
fatma güneş
2024-02-01
Çocuğu söz konusu olunca bende hemen panikleyen anneler arasındaydım. Ama her şeyi detaylıca anlatıp, bilgisiyle, güler yüzüyle beni sakinleştirip muayenemizi yaptı. Hiç bir detayı atlamadan olasılıkları bile ihmal etmeden sürecimizi sakince yürütmemizi sağladı. Çocuklarla olan iletişimi sayesinde de kızım hiç ağlamadan severek muayene olmaya gidiyor. Doktor hasta ilişkisinden öte artık bir aile olduk. Seda hocamla tanışmak hayatımızın en büyük şansıydı ❤️ Mesleğini hakkıyla severek yapan doktorlar iyi ki var🙏