İshalli Hastalıklar ve Rotavirüs

İshalli Hastalıklar ve Rotavirüs

İshalli Hastalıklar ve Rotavirüs Tedavisi

Genellikle virüsler nedeniyle ortaya çıkan ishal, vücudun ciddi şekilde sıvı kaybetmesine ve güçsüz düşmesine neden olur. Günlük dışkılama sayısının artması ve kıvamının cıvık olması belirtileriyle kendini gösteren ishal, bazı dönemlerde salgın hâlinde yayılır. Özellikle rota virüsünün neden olduğu ishal salgını, küçük yaş grubu kreş çocukları ile okul çağındaki çocukların sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Genellikle kendiliğinden geçen bir rahatsızlık olmasına rağmen, iyileşme sürecinde oldukça iyi bakım gerektirir. Ayrıca dışkıda kan görülmesi, yüksek ateş ve ishalin çok uzun sürmesi durumunda mutlaka müdahale edilmesi gerekir. Çocuklarda ishalli hastalıklar ve rota virüsün riskleri hakkında bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz. Çocuk hastalıkları hakkında daha detaylı bilgi almak için Ankara’daki kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Seda Topçu’dan randevu alabilirsiniz.

Çocuğun İshal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

İshal, dışkılama ihtiyacının artması ve dışkının kıvamının değişmesi ile karakterize bir rahatsızlıktır. Bu nedenle ishal olan çocuklarda tuvalete çıkma sıklığı artar ve sulu dışkı görülür. Her çocuğun beslenme düzeni farklıdır. Bu nedenle dışkının rengi ve kıvamı da farklı olacaktır. İshal, yumuşak kıvamlı ve sık dışkılamaya ek olarak karın ağrısı, hâlsizlik ve ateş gibi belirtilerle de kendini gösterir. Bu nedenle dışkılama sıklığı, kıvamı ve çocuğun genel durumu takip edilerek ishal olup olmadığına karar verilebilir. Hastanelerde yapılan tahlillerin sonucunda da ishale neden olan etken kesinleşir.

İshal Neden Olur?

İshal, çoğunlukla bakteri ve virüsler nedeniyle olur ve hijyenle ilişkilidir. İshal bakteri ve virüsleri, genellikle içme suyunun temiz olmadığı yerlerde görülür. Kreşler ve okullar da küçük çocuklar hijyen kurallarına uymakta güçlük çekeceğinden ishal bulaşması kaçınılmaz hale gelebilmektedir. Çocuklarda görülen ishallerin en sık nedeni virüsleridir. Bunların da başında “rotavirüs” gelmektedir. Bu virüs genellikle çocukları etkiler. Yetişkinlerde ishale neden olduğu nadir görülmektedir. Ayrıca bazı bakteriler, parazitler, antibiyotik ve ilaçlar da ishale neden olabilmektedir.

Çocuklarda İshal Belirtileri Nelerdir?

İshal olan çocuklarda, dışkıdaki değişmeler ile birlikte kusma, ateş, dehidratasyon, kilo kaybı da görülebilir. Kas ağrıları, kramplar, iştahsızlık, hafif ateş ishalin diğer belirtileridir. Bazı durumlarda dışkıda kan da görülebilir. Eğer bu belirtiler gözlemlenirse mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır. Özellikle küçük çocuklarda vücutta sıvı ve elektrolit kaybı saatler içinde görülebileceği için dikkatle değerlendirilmeleri önemlidir.

Rota Virüs Nedir?

Rota virüs, özellikle kış ve ilkbahar aylarında görülen ve çocuklarda bağırsak iltihabına neden olan bir virüstür. Şiddetli ishal nedeniyle ölümlere bile yol açabilen rota virüs, özellikle 5 yaş altı çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Tıpkı diğer virüslerden kaynaklanan ishal vakalarında olduğu gibi rota virüs de yoğun ishal, mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı ile kendini belli eder. Kusma ve sık sulu dışkılama nedeniyle kısa sürede sıvı kaybına yol açabilir ve uzun hastane yatışları gerektirebilir.

Rota Virüs Nasıl Bulaşır?

Rota virüs, insandan insana bulaşan bir hastalıktır. İshalli bir çocuğun vücut sıvıları ile temas edilmesi yada çocuğun sekresyonlarının eşyalara, oyuncaklara bulaşması bu hastalığın hızlı yayılımına neden olur. Bu nedenle anaokulu çağındaki çocuklarda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Bir çocukta görüldüğünde diğer çocuklara da kolayca yayılabilir ve salgına yol açar. Bu nedenle rota virüs görülen çocuğun, evde iyi bir bakıma alınması ve hastalık geçene kadar eğitimine ara vermesi tavsiye edilir.

Rota Virüsün Tedavisi Nedir?

Rota virüsü tedavi eden bir ilaç bulunmamaktadır. Hastalığın en iyi tedavisi bol sıvı tüketimi ve istirahattir. Genellikle kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlık olmasına rağmen çocukları hedef aldığı ve yoğun sıvı kaybına neden olduğu için vücudu oldukça güçsüz bırakır. Çocukları rota virüsünden korumanın en iyi yolu; her zaman temiz su tüketmek ve hijyen kurallarına özen göstermektir. Rotavirüsten korunmanın en etkin yolu ise Rotavirüs aşılarıdır. Aşılarla ilgili bilgiye hekiminizden ulaşabilirsiniz.

Çocuklarda İshalli Hastalıkların Teşhisi

Çocuklarda ishalli hastalıkların teşhisi dışkıdan yapılan tetkikler ile mümkündür. Sulu ve bol dışkının yanı sıra aşağıdaki belirtiler varlığından hekime başvurulmalıdır.

  • Dışkıda kan görülmesi
  • Şiddetli karın ağrısı ve yüksek ateş
  • İstahsızlık ve aşırı hâlsizlik
  • İshalin 10 günden uzun süre devam etmesi olarak sıralanabilir

Bahar Mert
Bahar Mert
2024-07-04
Canımız Doktorumuz ❤️ Muayeneye gideceğimiz gün evimizde bir bayram havası eser, tıpkı çok sevdiğimiz bir akrabamıza ya da aile dostumuza misafirliğe gidiyormuşuz gibi hazırlanırız, önce Doktorumuzun asistanı bizleri samimiyetle, ilgiyle ve güler yüzle karşılar, sonra da Doktorumuzun güzel yüzünü görünce yüzümüzde güller açar. Muayenelerimiz ev ortamı rahatlığında geçer. Kendisi bizim emzirme sürecimizin de kahramanı. Her zaman yanımızda ve ulaşılabilir olduğunu bilmek benim gibi pek de rahat karakterli olmayan bir anne için inanılmaz güven verici. İyi ki varsınız.
Osman Erdem
Osman Erdem
2024-06-28
Seda hocam çok bilgili ve çok ilgili. Kendisine teşekkür ediyoruz 👶🏻
badegül yıldız
badegül yıldız
2024-06-12
Dünyanın en tatlı hocası
Hatice Pelin Demirel
Hatice Pelin Demirel
2024-05-27
Seda Hoca’mla, mama sürecine başlamış yeterli kiloyu alamayan kızımın doğumuyla tanıştık. Sütüm yok diye düşünürken, 10 percantillik kızımı 1. Ay mamadan kesip, 6 ay sadece anne sütüyle besleyerek 50lere getirdik. Kızımı tam 22 ay emzirdim sayesinde. Oğlumun da kızımın da tüm kontrollerinde, aklımızda hiçbir soru işareti bırakmadan güvenle ayrılıyoruz yanından. Bilgisi inanılmaz. Şiddetle tavsiye ederim sevgili Hocamı.
Sengul Savas
Sengul Savas
2024-04-26
İlk çocuğumun ilk muayenesinde tanıştık hocamızla. İki çocuğumun da bütün rutin kontrolleri için görüştük. Bunları başka bir şehre ve şimdi başka bir ülkeye taşındığımızda da yaptık, yapıyoruz. Hocamızı bebeğimiz düştüğünde, ateşlendiğinde, olağan dışı ağlamaları olduğunda aradık; günün her saatinde, her zaman yanımızdaydı. Başka şehirlerde, hastanelerde yazılan ilaçları ona sormadan vermedim çocuklarıma. İyi ki. Kimseyi dinlemeyen bir insan olarak Seda hocamın her dediğini harfiyen uyguladım. Çünkü her muayenede, görüşmede, bir tıp öğrencisiymişimcesine bir kez olsun savmadan, bana uzun uzun tüm aksiyonlarımızın nedenleri anlattı. Bu pediatri tarafı. Sosyal pediatri tarafı en az o kadar kıymetli. Bugün 3.5 yaşındaki çocuğumun dışa dönük ve özgüvenli olabilmesini ona borçluyum. 4. ayından itibaren onu tanıyarak, bizi tanıyarak, çocuğumuzun sosyal gelişimi ve ailemizin iyilik hali için çok yerinde yönlendirmeler yaptı. Uyku, beslenme, sınır koyma gibi. Bunları her bedene bir elbise yaklaşımıyla değil, çocuğu, aileyi ve ortamlarını tanıyarak yapıyor. Bu yönlendirmelerin ne manaya geldiğini anladığımda bir kez daha şükrettim onunla denkleştiğimizde. Son olarak ve çok önemli olarak; günümüz şartlarında, bu kadar ticarileşen bir ortamda çok nadir karşılaşabileceğimiz, hastanın iyiliğini ön planda tutan çok yüksek hekim ahlakının, işine duyduğu saygının ve sevginin hayranıyız.
Hande Aydoğan
Hande Aydoğan
2024-04-22
11 aylık oğlumun doğumundan itibaren rutin kontrolleri için bir çok hekime muayene oldu. Ancak muayenelerimiz boy, kilo ölçümü, genel geçer bir kaç tavsiye ve klasik kitabi bilgilerin ötesine geçmedi. Seda Hoca ile tanıştıktan sonra sosyal pediatrinin gerçekten ne anlam ifade ettiğini bizzat anladım. Kendisi alanında inanılmaz bilgili, çok ilgili, iletişimi kuvvetli, çocukları kendi çocuğu hassasiyeti ile gören, seven ve titiz bir hekim. Her ziyaretimizde oğlumun detaylı pediatrik muayenesinin yanında günlük yeme içme düzeninden uykusuna oynadığı oyunlardan dil becerilerine kadar uzanır. Seda Hoca tüm detayları hasta dilinden ifade edip çok değerli yönlendirmelerini hiç bir konuyu atlamadan paylaşır. Muayenenesi ev konforunda, tertemiz, sıcacık, bebeklerin ve ailelerinin konforu için ince ince düşünülüp özenle hazırlanmış. Asistanı Beyza Hanım da hocamız gibi muhteşem. Sevgiyle karşılanıp bilgiyle donanıp endişelerden arınıp ayrıldığımız bir muayene! İçime sinsin bilgisine ilgisine sonsuz güveneyim çocuğumu gözüm kapalı emanet edeyim diyen herkese gönülden tavsiye ederim!
NESLİHAN DOĞAN
NESLİHAN DOĞAN
2024-02-04
Seda hocam çocuk sağlığı ve gelişimi ile ilgili her konuya hakim ,deneyimli ,çok güleryüzlü, sevecen,aile ile iletişimi mükemmel olan bir doktordur. Teşhis ve tanısısı hiç şaşmaz.En küçük ayrıntıyı bile atlamaz.Kızımın doğduğu ilk günden beri her konuda destekçimiz oldu. Çocuğunuzu büyütürken böylesine bilgili ve tecrübeli bir doktorun hep bir telefon uzağınızda olduğunu bilmek inanılmaz güven verici. Rutin kontrollerinin yanısıra ek gıda, uyku eğitimi, tuvalet eğitimi,kreş süreci gibi bir çok konuda hep yanımızdaydı.Kızım şuan 4 yaşında ve doktorunu çok seviyor. İyi ki tanıdık iyi ki yollarımız kesişti🙏🏻Hayatımıza kattığı tüm güzellik ve destekleri için çok teşekkür ederiz...
fatma güneş
fatma güneş
2024-02-01
Çocuğu söz konusu olunca bende hemen panikleyen anneler arasındaydım. Ama her şeyi detaylıca anlatıp, bilgisiyle, güler yüzüyle beni sakinleştirip muayenemizi yaptı. Hiç bir detayı atlamadan olasılıkları bile ihmal etmeden sürecimizi sakince yürütmemizi sağladı. Çocuklarla olan iletişimi sayesinde de kızım hiç ağlamadan severek muayene olmaya gidiyor. Doktor hasta ilişkisinden öte artık bir aile olduk. Seda hocamla tanışmak hayatımızın en büyük şansıydı ❤️ Mesleğini hakkıyla severek yapan doktorlar iyi ki var🙏