Meme Reddine Yaklaşım

Meme Reddi Ankara

Yenidoğan bebekler sık sık beslenmek isterler. Bebeğin 2 – 3 saatte bir emzirilmesi, anne sütünü artırdığı gibi bebeğin düzenli bir şekilde kilo alması için de önemlidir. Ancak bu düzen bozulup, bebek memeyi reddettiğinde anne bebeği için endişelenmeye başlar. Bebeklerin memeyi reddetmesi pek çok nedenden kaynaklanabilir. Ancak meme reddi uzun sürer ve bebeğin beslenmesini engelleyecek hâle gelirse mutlaka uzman bir çocuk doktoruna danışılmalı ve meme reddinin altında yatan nedenler araştırılmalıdır. Yazımızda, meme reddine neden olan durumlar hakkında bilgi vereceğiz. Meme reddine neden olan durumu saptayabilmek ve sağlıklı bir emzirme dönemi geçirebilmek için ise Doç. Dr. Seda Topçu’nun Ankara’daki kliniğine başvurabilirsiniz.

Bebeklerde Meme Reddi

Anne sütü, yenidoğan bebekler için temel besin kaynağıdır. Büyüme ve gelişme sürecindeki bebekler için anne sütünün her damlası altın değerindedir. Anneler de bu durumu bilir ve bebeklerinin düzenli aralıklarla emmesi için elinden gelen her şeyi yapar. Ancak bebekler bazen, farklı nedenlerle meme emmeyi reddedebilir. Emzirme zamanı geldiğinde memeyi itebilir ya da emmeye başladıktan 1 – 2 dakika sonra ağlayarak emmekten vazgeçebilir. Meme reddi, bebeğin besinsiz kalacağı düşüncesiyle anneleri korkutan bir durumdur. Bu durumda, annenin sakin olması; tüm sabrı ve sevgisiyle bebeğine yaklaşması oldukça önemlidir. Bebeğin memeyi reddetmesinin altında yatan nedene bağlı olarak farklı yaklaşımlar benimsenebilir ve bebek yeniden meme emmeye teşvik edilebilir.

Meme Reddetme Ne Kadar Sürer?

Her bebek farklıdır. Bebeklerin büyüme süreci ve yaşadıkları da farklıdır. Bu nedenle meme reddetmenin ne kadar süreceği hakkında net bir bilgi vermek doğru olmaz. Bebeğin memeyi reddetmesinin altında yatan nedene bağlı olarak bu süreç uzayabilir ya da kısalabilir. Örneğin bebeğiniz pamukçuk ya da ağız içindeki yaralar nedeniyle emmek istemiyorsa, meme reddi hastalık geçene kadar devam edebilir. Eğer bebek biberon ya da ek besinler nedeniyle meme emmek istemiyorsa meme reddinin ne kadar süreceği annenin yaklaşımına bağlıdır. Bebekler 3-4 aylık olduklarında etrafa ilgileri artar ve algıları çok açıktır. Memeyi kısa süreli emip tekrar bırakabilirler ve anne tekrar emzirmek istediğinde karşı koyabilirler. Meme reddinin nedeni mutlaka bebeği bir uzman doktor muayene ettikten sonra netleştirilmeli, altında yatan sebepleri araştırarak doğru yönlendirme yapmak gerekmektedir.

Meme Reddetme Nedenleri Nelerdir?

Doğru emzirme hem anne ve bebeğin sağlığına hem de sütün kalitesine bağlıdır. Bu nedenle meme reddini ortaya çıkaran birçok durumdan söz edebiliriz. Sütün miktarı ve akış hızı emme sırasında sorunlar oluşmasına ve meme reddine neden olabilir. Eğer süt miktarı ve akış hızı ile ilgili bir sorun yoksa anne ya da bebekten kaynaklanan sorunlar değerlendirilmelidir. Meme reddinde bebekten kaynaklanan sorunlar:

 • Biberon ya da emzik kullanımı
 • Bebeğin sağlık sorunu olması ya da gaz sıkışması nedeniyle huzursuz olması
 • Burun tıkanıklığı ve soğuk algınlığı
 • Pamukçuk
 • Uykusuzluk
 • Diş çıkarma ve aşı

Anneden kaynaklanan sorunlar ise:

 • Annenin stresli olması
 • İlaç, alkol ve sigara kullanımı nedeniyle anne sütünün tadının değişmesi
 • Fazla yağlı ve baharatlı besinler nedeniyle anne sütünün tadının değişmesi
 • Annede farklı kokuların olması olarak sıralanabilir.

Bunların dışında doğru emzirme pozisyonunun bulunmamış olması ve bebeğin boynunun yeterince desteklenmiyor olması yada bebeğin gelişimsel olarak farklı özellikler göstermesinden kaynaklı meme reddi olabilir. “Emzirme Nasıl Oluyor?” yazımızı okuyarak doğru emzirme pozisyonu hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Meme Reddine Yaklaşım Nasıl Olmalı?

Meme reddi durumunda annenin sakin olması ve sabrını koruması yapılacakların başında gelir. Emzirme konusunda ısrarcı olmak, bebeğin korkmasına ve meme reddine devam etmesine neden olabilir. Bu nedenle daha sakin anları kollayarak bebek kendini huzurlu ve mutlu hissettiği anlarda emzirmeyi denemek daha doğru olacaktır. Özellikle bebekler uykuya dalarken emmeye daha meyilli oldukları için uyku öncesinde emzirme denenebilir.

 • Eğer yumuşatıcı, parfüm vb. kozmetik ürün değişikliği olduysa bu değişiklik dikkate alınabilir ve geçmiş kozmetik ürünler kullanılmaya devam edilebilir.
 • Bebek biberon ya da ek gıdalar nedeniyle memeyi reddediyorsa biberon kullanımı ve ek gıdalar bir süreliğine kısıtlanabilir.
 • Pamukçuk hastalığı ve uçuklara karşı bebeğin ağız bölgesi kontrol edilmelidir. Eğer böyle bir şüphe varsa en kısa sürede bir çocuk doktoruna başvurulmalıdır.
 • Bebeğin hasta olma ihtimaline karşı davranışları kontrol edilmelidir.
 • Bebek diş çıkarma dönemindeyse diş etlerindeki kaşıntıyı gidermeye yardımcı olunmalı ve çeşitli oyunlarla bebek keyiflendirildikten sonra emzirme denenmelidir.
 • Bebeğin burnu tıkalıysa emmekte zorlanabilir. Bu nedenle emmeye başladıktan birkaç dakika sonra memeden uzaklaşarak ağlamaya başlayabilir. Uygun burun spreyleri ile bebeğin burnundaki tıkanıklık giderilebilir ve odanın nem dengesi ayarlanabilir.

Meme reddi durumunda mutlaka uzman bir doktora görünmeniz tavsiye edilir. Meme reddi farklı nedenlerden kaynaklandığı için ebeveynler bazen sorunun kaynağını çözemez ve çaresizlik hissine kapılabilir. Çocuk doktorları soru, yönlendirme ve tetkikleri sayesinde meme reddi sorununun çözülmesinde size yardımcı olacaktır. Ankara’da meme reddi, çocuk sağlığı ve hastalıkları konusunda tüm merak ettiklerinizi Doç. Dr. Seda Topçu’nun kliniğine danışabilir ve dilediğiniz zaman randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi