Anne-Baba Olmak (Aile Danışmanlığı)

Anne-Baba Olmak (Aile Danışmanlığı)

Aile Danışmanlığı Ankara

Gebelik süreci; hem bebeğin büyüyüp gelişmesi hem de aile bireylerinin anne – baba olmaya hazırlandıkları oldukça özel bir süreçtir. Bu süreçte, anne adayı fiziksel ve ruhsal olarak yeni bir bebeğe bakabilecek, bu önemli sorumluluğu alabilecek şekilde yenilenir ve gelişir. Baba adayı da kendisini bekleyen yeni sorumlulukların, yeni tanımların ve yeni duyguların heyecanıyla “babalık” görevine hazırlanmaya başlar. Anne – baba olmak, birçok sorumluluğu doğrudan kabul etmek, sabır ve anlayış geliştirmek aynı zamanda dünyaya gelen cana her yönden tüm dikkatini vermek anlamına gelmektedir. Bu nedenle bebeğin sosyal, fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarına her yönden kulak kabartmak gerekir. Ebeveyn adayları, daha bebek dünyaya gelmeden bu konuda yapacakları birçok araştırma ile daha bilinçli hâle gelebilirler. Bu noktada çocuk doktorlarından yardım alabilirler. Bebeğinizi beklediğiniz süreçten itibaren aile danışmanlığı Ankara, bebek/ çocuk bakımı, sağlığı ve hastalıkları hakkında sorularınız olursa Doç. Dr. Seda Topçu’nun Ankara’daki kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazımızın başında da söz ettiğimiz gibi gebelik dönemi anne ve baba adayı için önemli bir hazırlık sürecidir. Bu süreçte anne ve baba adayları, bir bebeğin ihtiyaçlarını tam olarak kavrarlar. Sadece kendileri için değil, bir de dünyaya yeni gelecek olan küçük can için yaşarlar. Bu sorumluluk, beraberinde bazı konularda ekstra özenli olmayı gerektirir. Bunların ilki bebeğin gelişimi için doğru fiziksel ve ruhsal koşulların oluşturulmasıdır.

Geçmişte gebelik sürecinde düzenli kontrolün önemi konusunda yerleşmiş bir bilinç yoktu. Ancak günümüzde, gebelik döneminde düzenli kontrolün ve anne sağlığının takip edilmesinin önemi tartışılmaz. Gebenin şeker seviyelerinin takip edilmesi, bebeğin kalıtsal hastalıklarının saptanması için gerekli testlerin yapılması, kısaca anne ve bebeğin sağlığının korunması için düzenli kontrolün önemi oldukça büyük. Bu noktada ebeveynlerin bilinçli olması ise kesinlikle anne – baba olmanın en önemli kurallarından biri.

Doğum Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğum ve doğum sonrası süreç ise anne – baba adayları için yepyeni bir dönem. Bu süreçte heyecan ve mutluluğun yanı sıra küçücük bir bebeğin bakım ihtiyacından kaynaklı şaşkınlık, endişe ve uykusuz geceler ebeveynleri bekliyor. Bu süreci birlikte göğüslemek ve bebeğin tüm ihtiyaçlarını anne – baba arasında paylaştırmak da en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri. Bebeğin anne ve babaya benzer derecede yakın olması, ebeveynlerin çocuğun gelişiminde ortak anılar biriktirmesi ve bebeğin tepkilerini tanıması için ortak ilgi şart. Aynı zamanda bebek tüm ihtiyaçlarını ağlayarak ifade edeceği için bu dönemde bebeğin tepkilerine dikkat etmek de gerekiyor. Bebeğin reflekslerini sürekli kontrol etmek, işitme ve görme becerilerini takip etmek ve fiziksel anormallikleri erken fark etmek oldukça önemli. Bu noktada anne ve babanın ilgisi sayesinde erken tespit edilen rahatsızlıklar ileriki dönemde oluşabilecek ciddi sağlık sorunlarının engellenmesine yardımcı oluyor.

Çocuğun Ruhsal Sağlığını Önemsemek

Anne ve babaların en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri de çocuklarının fiziksel ve ruhsal sağlığını takip etmektir. Gerek ev, gerek okul çevresi nedeniyle çocuklarda görülen davranış bozuklukları, dikkat toplayamama, öğrenme ve algılama sorunları mutlaka erkenden tespit edilmelidir. Bu süreçte anne – babaların çocuk doktoru ve psikiyatristlerden yardım alarak bu sorunu aşması da önemlidir. Uzman bir doktor eşliğinde yürütülen psikolojik tedavi süreçleri çocuğun özgüven eksikliği hissetmeden, kendindeki güçlü ve yapıcı yönlere odaklanmasını kolaylaştırmaktadır.

Erken Teşhisin Önemini Bilmek ve Doktora Danışmak

Çocukların fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan düzenli sağlık kontrollerinin yapılması, çocuğun yaşına ve cinsiyetine özgü risklerin erken belirlenmesini sağlar. Çocuk hastalıklarının en hafif şekilde atlatılması için uzman bir çocuk doktorunun takibinde olmanın önemi büyüktür.

Çocuk sağlığı izlemi, doğumdan itibaren bebeği ve ailesini her yönüyle bilen tek bir hekimin kontrolünde olduğunda sorunlara erken dönemde müdahale şansı doğmaktadır. Çocuk sağlığı ve gelişimi konusunda tüm merak ettikleriniz için Doç. Dr. Seda Topçu ile iletişime geçebilir ve Ankara’daki kliniğimizden randevu alabilirsiniz.