Ek Besinlerin Güvenliği

Ek Besinlerin Güvenliği

Ek Besinlerin Güvenliği

Bebekler 6. aydan sonra anne sütünün yanı sıra tamamlayıcı besinlerle beslenmeye başlarlar. Tamamlayıcı beslenmeye geçiş dönemi hem bebeğin büyümesinin yakından izlenmesi gereken bir dönem hem de anne bebek ilişkisinin temellerinin atıldığı dönem olduğu için hassas bir süreçtir. Yaşamın ilk 6 ayı boyunca, anne sütü bebeğin bağışıklığını güçlendirir ve vücudun diğer yiyeceklere toleransını yükseltir. Ek besinlere geçiş döneminde besinlerin içeriği kıvamı, miktarı ve çeşitliliğini göz önüne alarak katkı maddesi içermeyen sağlıklı ve güvenli besinler tercih edilmelidir. Ek besinlerin güvenliği hakkında detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilir; çocuk sağlığı hakkında merak ettiklerinizi Doç. Dr. Seda Topçu’nun Ankara’daki kliniğine danışabilirsiniz.

Bebeklere Verilebilecek Ek Besinler Nelerdir?

Bebekler, 6. aydan sonra yavaş yavaş daha katı yiyecekler tüketmeye başlarlar. Bu geçiş bir anda olmaz. Önce bebeğin bünyesini farklı besinlere alıştırmak ve besin alerjisi riskini ortadan kaldırmak gerekir. Bu süreçte, hep sıvı ile beslendiği için hızlı çalışan sindirim sistemi de biraz yavaşlar. Dolayısıyla bebeğin kolay sindirebileceği, sağlıklı ve doğal besinleri tercih etmek gerekir. Yoğurt, sebze ve meyve püreleri, bu dönemde tercih edilebilecek ek besinlerdir. 7. aydan sonra ise ek besin seçenekleri artmaya başlar. Bebekler daha kalın taneli püreleri tüketebilir ve et tüketmeye başlayabilirler. Allerjen olarak nitelenen besinler bebeğin durumuna ve yakın izlemine göre geciktirilmeden sırayla başlanır. Yiyeceklerin çoğalması besin güvenliği konusunda da daha dikkatli olmak gerektiği anlamına gelir.

Ek Besin Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ek besin seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken besinlerin taze, doğal içerikli ve mevsimine uygun olmasıdır. Ek besinler hazırlanırken temizlik ve hijyen kuralları çok dikkatle uygulanmalıdır çünkü bebeğin tüketeceği yiyeceklerde bulunan az sayıda mikroorganizma bile bebeği hasta etmeye yetebilir. Uzun süre açıkta beklemiş ya da iyice pişirilmemiş besinler, bebeğinizin hassas vücudunun enfekte olmasına neden olabilir. Dolayısıyla kolayca hasta olmasına neden olabilir. Aynı zamanda besinlerin içeriği de oldukça önemlidir. Bebeğinizin vücudu, işlenmiş gıdalarda bulunan katkı maddelerine ve kimyasallara hazır değildir. Bu nedenle bebeklere verilen ek besinlerin ev ortamında hazırlanmış olması, içeriğinden ve temizliğinden emin olunması önemlidir.

Organik Ek Besinlerin Tercih Edilmesi Neden Önemli?

Organik besinler diye tabir edilen besinler aslında üretimi sırasında kimyasal ilaçlar kullanılmamış, doğal ortamda üretilmiş besinlerdir. Bu besinlerin vücutta toksik etki oluşturması beklenmez. Kimyasal içeriği düşük olan ve doğadan alındığı gibi paketlenen ürünler olduğu için sahip olduğu tüm besleyici içeriği doğrudan vücudumuza almamızı sağlar. Bebeklerin vücudu, ilk 1 yıl çok hassas olduğu için paketli olan her ürün, konserve ve salamura ürünler zararlıdır. Bu nedenle bebeklere verilecek ek besinlerin taze olması, mevsimine uygun doğal yöntemle üretilmesi, temiz olması gerekmektedir. Yoğurdunuzu evde yapmanız, günlük sütler kullanmanız, doğal ürün pazarlarından aldığınız sebze ve meyvelerle ek besinler hazırlamanız bebeğinizin sağlığını olumlu etkileyecektir. Aynı zamanda meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketerek bebeğinizin kimyasallara daha az maruz kalmasını sağlayabilirsiniz.

İstenmeyen Etki Yaratan Ek Besinler Nelerdir?

İşlenmiş sanayi şekeri içeren, tuzlu besinler, baharatlar, salça gibi salamura besinler, paketlenmiş besinler bebeklerde istenmeyen etkilere neden olabilir. İlk 1 yaşta Botulinum riski nedeniyle bebeklere bal verilmez. Bazen de besin alerjileri şeklinde sorunlar görülebilir. Özellikle hassas yapılı bebeklerde alerji sık görülen bir durumdur. Bu durum ciltte döküntü yada egzemalar (atopik dermatit), solunum sıkıntısı, bronşiolit, kakada kan ve mukus görülmesi, bazen de fışkırırı tarzda kusma ve ishalle karşımıza gelebilir. Bu nedenle ek besine geçişte çilek, domates vb. alerji yapma olasılığı yüksek olan besinleri sonraya bırakmak ve önceliği alerjik etkisi az olan besinlere vermek gerekebilir. Besin alerjisi durumunda bebeğinizin cildinde döküntüler oluşabilir; solunum sıkıntısı, mide ve sindirim sorunları yaşayabilir. Bebeğinize yeni bir besin verdiğinizde en az 3 gün bebeğinizin durumunu gözlemleyerek yeni besin vermekten kaçınmanız alerjiyi tespit etmenize yardımcı olacaktır.

Bahar Mert
Bahar Mert
2024-07-04
Canımız Doktorumuz ❤️ Muayeneye gideceğimiz gün evimizde bir bayram havası eser, tıpkı çok sevdiğimiz bir akrabamıza ya da aile dostumuza misafirliğe gidiyormuşuz gibi hazırlanırız, önce Doktorumuzun asistanı bizleri samimiyetle, ilgiyle ve güler yüzle karşılar, sonra da Doktorumuzun güzel yüzünü görünce yüzümüzde güller açar. Muayenelerimiz ev ortamı rahatlığında geçer. Kendisi bizim emzirme sürecimizin de kahramanı. Her zaman yanımızda ve ulaşılabilir olduğunu bilmek benim gibi pek de rahat karakterli olmayan bir anne için inanılmaz güven verici. İyi ki varsınız.
Osman Erdem
Osman Erdem
2024-06-28
Seda hocam çok bilgili ve çok ilgili. Kendisine teşekkür ediyoruz 👶🏻
badegül yıldız
badegül yıldız
2024-06-12
Dünyanın en tatlı hocası
Hatice Pelin Demirel
Hatice Pelin Demirel
2024-05-27
Seda Hoca’mla, mama sürecine başlamış yeterli kiloyu alamayan kızımın doğumuyla tanıştık. Sütüm yok diye düşünürken, 10 percantillik kızımı 1. Ay mamadan kesip, 6 ay sadece anne sütüyle besleyerek 50lere getirdik. Kızımı tam 22 ay emzirdim sayesinde. Oğlumun da kızımın da tüm kontrollerinde, aklımızda hiçbir soru işareti bırakmadan güvenle ayrılıyoruz yanından. Bilgisi inanılmaz. Şiddetle tavsiye ederim sevgili Hocamı.
Sengul Savas
Sengul Savas
2024-04-26
İlk çocuğumun ilk muayenesinde tanıştık hocamızla. İki çocuğumun da bütün rutin kontrolleri için görüştük. Bunları başka bir şehre ve şimdi başka bir ülkeye taşındığımızda da yaptık, yapıyoruz. Hocamızı bebeğimiz düştüğünde, ateşlendiğinde, olağan dışı ağlamaları olduğunda aradık; günün her saatinde, her zaman yanımızdaydı. Başka şehirlerde, hastanelerde yazılan ilaçları ona sormadan vermedim çocuklarıma. İyi ki. Kimseyi dinlemeyen bir insan olarak Seda hocamın her dediğini harfiyen uyguladım. Çünkü her muayenede, görüşmede, bir tıp öğrencisiymişimcesine bir kez olsun savmadan, bana uzun uzun tüm aksiyonlarımızın nedenleri anlattı. Bu pediatri tarafı. Sosyal pediatri tarafı en az o kadar kıymetli. Bugün 3.5 yaşındaki çocuğumun dışa dönük ve özgüvenli olabilmesini ona borçluyum. 4. ayından itibaren onu tanıyarak, bizi tanıyarak, çocuğumuzun sosyal gelişimi ve ailemizin iyilik hali için çok yerinde yönlendirmeler yaptı. Uyku, beslenme, sınır koyma gibi. Bunları her bedene bir elbise yaklaşımıyla değil, çocuğu, aileyi ve ortamlarını tanıyarak yapıyor. Bu yönlendirmelerin ne manaya geldiğini anladığımda bir kez daha şükrettim onunla denkleştiğimizde. Son olarak ve çok önemli olarak; günümüz şartlarında, bu kadar ticarileşen bir ortamda çok nadir karşılaşabileceğimiz, hastanın iyiliğini ön planda tutan çok yüksek hekim ahlakının, işine duyduğu saygının ve sevginin hayranıyız.
Hande Aydoğan
Hande Aydoğan
2024-04-22
11 aylık oğlumun doğumundan itibaren rutin kontrolleri için bir çok hekime muayene oldu. Ancak muayenelerimiz boy, kilo ölçümü, genel geçer bir kaç tavsiye ve klasik kitabi bilgilerin ötesine geçmedi. Seda Hoca ile tanıştıktan sonra sosyal pediatrinin gerçekten ne anlam ifade ettiğini bizzat anladım. Kendisi alanında inanılmaz bilgili, çok ilgili, iletişimi kuvvetli, çocukları kendi çocuğu hassasiyeti ile gören, seven ve titiz bir hekim. Her ziyaretimizde oğlumun detaylı pediatrik muayenesinin yanında günlük yeme içme düzeninden uykusuna oynadığı oyunlardan dil becerilerine kadar uzanır. Seda Hoca tüm detayları hasta dilinden ifade edip çok değerli yönlendirmelerini hiç bir konuyu atlamadan paylaşır. Muayenenesi ev konforunda, tertemiz, sıcacık, bebeklerin ve ailelerinin konforu için ince ince düşünülüp özenle hazırlanmış. Asistanı Beyza Hanım da hocamız gibi muhteşem. Sevgiyle karşılanıp bilgiyle donanıp endişelerden arınıp ayrıldığımız bir muayene! İçime sinsin bilgisine ilgisine sonsuz güveneyim çocuğumu gözüm kapalı emanet edeyim diyen herkese gönülden tavsiye ederim!
NESLİHAN DOĞAN
NESLİHAN DOĞAN
2024-02-04
Seda hocam çocuk sağlığı ve gelişimi ile ilgili her konuya hakim ,deneyimli ,çok güleryüzlü, sevecen,aile ile iletişimi mükemmel olan bir doktordur. Teşhis ve tanısısı hiç şaşmaz.En küçük ayrıntıyı bile atlamaz.Kızımın doğduğu ilk günden beri her konuda destekçimiz oldu. Çocuğunuzu büyütürken böylesine bilgili ve tecrübeli bir doktorun hep bir telefon uzağınızda olduğunu bilmek inanılmaz güven verici. Rutin kontrollerinin yanısıra ek gıda, uyku eğitimi, tuvalet eğitimi,kreş süreci gibi bir çok konuda hep yanımızdaydı.Kızım şuan 4 yaşında ve doktorunu çok seviyor. İyi ki tanıdık iyi ki yollarımız kesişti🙏🏻Hayatımıza kattığı tüm güzellik ve destekleri için çok teşekkür ederiz...
fatma güneş
fatma güneş
2024-02-01
Çocuğu söz konusu olunca bende hemen panikleyen anneler arasındaydım. Ama her şeyi detaylıca anlatıp, bilgisiyle, güler yüzüyle beni sakinleştirip muayenemizi yaptı. Hiç bir detayı atlamadan olasılıkları bile ihmal etmeden sürecimizi sakince yürütmemizi sağladı. Çocuklarla olan iletişimi sayesinde de kızım hiç ağlamadan severek muayene olmaya gidiyor. Doktor hasta ilişkisinden öte artık bir aile olduk. Seda hocamla tanışmak hayatımızın en büyük şansıydı ❤️ Mesleğini hakkıyla severek yapan doktorlar iyi ki var🙏