İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Ankara

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu, sadece yetişkinlerde değil, bebek ve çocuklarda da sık görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle yaşamın ilk 1 yılında görülürse tekrarlama eğilimindedir. Genellikle bakterilerin neden olduğu bir hastalıktır ve kız çocuklarda görülme oranı daha yüksektir. Sürekli hâle geldiğinde böbrek hasarına neden olabilen bir rahatsızlık olduğu için mutlaka tedavi edilmelidir. Bu nedenle çocukluk döneminde görülen idrar yolu enfeksiyonlarının hafife alınmaması gerekir. İdrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için Ankara’daki kliniğimize başvurabilir ve Doç. Dr. Seda Topçu’dan randevu alabilirsiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yollarının iltihaplanmasıdır. Genellikle bağırsak kaynaklı bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon türüdür. Çocuklarda görülen idrar yolu enfeksiyonlarının %80 – 90’ı E. Coli adı verilen bakteri nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Çocuklarda bağışıklık sistemi zayıf olduğu için E. Coli kolayca vücuda yerleşir. Bu nedenle çocuğun yaşı ne kadar küçükse idrar yolu enfeksiyonuna o kadar açıktır diyebiliriz. İdrar yolu enfeksiyonu, yerleşim yerine göre farklı isimler alır. Mesane yerleşimli enfeksiyonlara “sistit”; böbrekte görülen enfeksiyonlara ise “piyelonefrit” denmektedir. Kız çocuklarda, erkek çocuklara oranla daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Bunun nedeni; kızlarda üretranın daha kısa olmasıdır.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

İdrar yolu enfeksiyonu pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. İdrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakteriler çocuk bedenine kolayca ulaşabilir. Bunun nedeni; bebek ve çocukların bünyesinin daha hassas olmasıdır. Sünnetsiz çocuklarda, bu bakterilerin mesaneye ilerlemesi de daha kolaydır. Sünnet derisinde biriken bakteriler, mesaneye ilerleyerek idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilmektedir.

Üriner sistemdeki yapı bozuklukları da idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilmektedir. VUR (Veziko-üreteral reflü) adı verilen rahatsızlık, idrar yolu enfeksiyonunun en önemli sebeplerinden biridir. Vezikoüreteral reflü yani VUR, idrarın mesaneden böbreklere kaçmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Enfeksiyonun sürekli tekrar etmesine neden olduğu için ilerleyen dönemde böbrek rahatsızlıklarına yol açabilmektedir. Bu nedenle çocuklarda görülen idrar yolu enfeksiyonlarında mutlaka VUR şüphesi değerlendirilmelidir.

Erkek çocuklarda kimi zaman sünnet derisi kaynaklı idrar yolu enfeksiyonları da görülmektedir. Genital muayenede peniste yapışıklık, fimozis, hipospadias yada epispadias gibi genital sistem anomalilerinin erken dönemde teşhisi ve doğru zamanda tedavisi önemlidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri Nedir?

İdrar yolu enfeksiyonunun belirtileri oldukça açıktır. Bu nedenle hastalık kolayca teşhis edilebilir.

  • Sık sık idrara çıkma
  • İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi
  • Karın ve yan ağrısı
  • İdrar kaçırma, idrar yolu enfeksiyonu belirtileridir.

Yetişkinler, bu sorunu çok rahat ifade edebilir ve idrar yolu enfeksiyonunu hemen fark edebilirler. Ancak çocuk ve bebeklerde idrardan kaynaklanan huzursuzluğu anlamak kolay olmayabilir. Dolayısıyla çocuk huzursuz ise, kusması varsa ve idrar yapma ile ilgili sorunlardan kuşkulanılıyorsa enfeksiyon şüphesi doğabilir. Bebeklerde ise damla damla ve sık idrar yapma, sürekli ağlama, kusma, beslenmek istememe, ateş ve huzursuzluk hâli enfeksiyon şüphesini ortaya çıkarabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Teşhis Edilir?

İdrar yolu enfeksiyonlarını teşhis etmenin en kolay ve güvenilir yolu tam idrar tahlili ve idrar kültürüdür. Buna ek olarak kan tahlilleri de değerlendirilebilir ve vücuttaki enfeksiyon oranına bakılabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

İdrar yolu enfeksiyonu çocuğun genel durumuna göre evde ağızdan antibiyotik kullanımı tedavisi yapılan bir hastalıktır. Bazı durumlarda hastanede tedavi edilmesi gerekir. Çoğu enfeksiyonda olduğu gibi antibiyotik, idrar yolu enfeksiyonunda da en etkili tedavi yöntemidir. Ancak antibiyotik kullanımında çocuğa uygun ilaç ve dozun seçilmesi önemlidir. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonu tedavisi için mutlaka uzman bir doktora danışmak gerekir. Tedavi yaklaşık 10 – 14 gün sürer. Bu süre, hastalığın derecesine ve seyrine göre değişebilir.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisinin Önemi

İdrar yolu enfeksiyonu, böbrekler için oldukça tehlikelidir ve ülkemizde kronik böbrek yetmezliğinin en sık nedenidir. Özellikle çocuklarda büyüme ve gelişme süreci devam ettiği için, enfeksiyonların çok daha büyük tehlike arz ettiğini söyleyebiliriz. İdrar yolu enfeksiyonları uzun sürdüğünde ve sürekli tekrarladığında böbrekler için ciddi risk oluşturabilmektedir. Bu nedenle çocuklarda görülen idrar yolu enfeksiyonlarının ciddiye alınması gerekli tetkiklerin yapılması gerekir.

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi için Prof. Dr. Seda Topçu’nun Ankara’daki kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Bahar Mert
Bahar Mert
2024-07-04
Canımız Doktorumuz ❤️ Muayeneye gideceğimiz gün evimizde bir bayram havası eser, tıpkı çok sevdiğimiz bir akrabamıza ya da aile dostumuza misafirliğe gidiyormuşuz gibi hazırlanırız, önce Doktorumuzun asistanı bizleri samimiyetle, ilgiyle ve güler yüzle karşılar, sonra da Doktorumuzun güzel yüzünü görünce yüzümüzde güller açar. Muayenelerimiz ev ortamı rahatlığında geçer. Kendisi bizim emzirme sürecimizin de kahramanı. Her zaman yanımızda ve ulaşılabilir olduğunu bilmek benim gibi pek de rahat karakterli olmayan bir anne için inanılmaz güven verici. İyi ki varsınız.
Osman Erdem
Osman Erdem
2024-06-28
Seda hocam çok bilgili ve çok ilgili. Kendisine teşekkür ediyoruz 👶🏻
badegül yıldız
badegül yıldız
2024-06-12
Dünyanın en tatlı hocası
Hatice Pelin Demirel
Hatice Pelin Demirel
2024-05-27
Seda Hoca’mla, mama sürecine başlamış yeterli kiloyu alamayan kızımın doğumuyla tanıştık. Sütüm yok diye düşünürken, 10 percantillik kızımı 1. Ay mamadan kesip, 6 ay sadece anne sütüyle besleyerek 50lere getirdik. Kızımı tam 22 ay emzirdim sayesinde. Oğlumun da kızımın da tüm kontrollerinde, aklımızda hiçbir soru işareti bırakmadan güvenle ayrılıyoruz yanından. Bilgisi inanılmaz. Şiddetle tavsiye ederim sevgili Hocamı.
Sengul Savas
Sengul Savas
2024-04-26
İlk çocuğumun ilk muayenesinde tanıştık hocamızla. İki çocuğumun da bütün rutin kontrolleri için görüştük. Bunları başka bir şehre ve şimdi başka bir ülkeye taşındığımızda da yaptık, yapıyoruz. Hocamızı bebeğimiz düştüğünde, ateşlendiğinde, olağan dışı ağlamaları olduğunda aradık; günün her saatinde, her zaman yanımızdaydı. Başka şehirlerde, hastanelerde yazılan ilaçları ona sormadan vermedim çocuklarıma. İyi ki. Kimseyi dinlemeyen bir insan olarak Seda hocamın her dediğini harfiyen uyguladım. Çünkü her muayenede, görüşmede, bir tıp öğrencisiymişimcesine bir kez olsun savmadan, bana uzun uzun tüm aksiyonlarımızın nedenleri anlattı. Bu pediatri tarafı. Sosyal pediatri tarafı en az o kadar kıymetli. Bugün 3.5 yaşındaki çocuğumun dışa dönük ve özgüvenli olabilmesini ona borçluyum. 4. ayından itibaren onu tanıyarak, bizi tanıyarak, çocuğumuzun sosyal gelişimi ve ailemizin iyilik hali için çok yerinde yönlendirmeler yaptı. Uyku, beslenme, sınır koyma gibi. Bunları her bedene bir elbise yaklaşımıyla değil, çocuğu, aileyi ve ortamlarını tanıyarak yapıyor. Bu yönlendirmelerin ne manaya geldiğini anladığımda bir kez daha şükrettim onunla denkleştiğimizde. Son olarak ve çok önemli olarak; günümüz şartlarında, bu kadar ticarileşen bir ortamda çok nadir karşılaşabileceğimiz, hastanın iyiliğini ön planda tutan çok yüksek hekim ahlakının, işine duyduğu saygının ve sevginin hayranıyız.
Hande Aydoğan
Hande Aydoğan
2024-04-22
11 aylık oğlumun doğumundan itibaren rutin kontrolleri için bir çok hekime muayene oldu. Ancak muayenelerimiz boy, kilo ölçümü, genel geçer bir kaç tavsiye ve klasik kitabi bilgilerin ötesine geçmedi. Seda Hoca ile tanıştıktan sonra sosyal pediatrinin gerçekten ne anlam ifade ettiğini bizzat anladım. Kendisi alanında inanılmaz bilgili, çok ilgili, iletişimi kuvvetli, çocukları kendi çocuğu hassasiyeti ile gören, seven ve titiz bir hekim. Her ziyaretimizde oğlumun detaylı pediatrik muayenesinin yanında günlük yeme içme düzeninden uykusuna oynadığı oyunlardan dil becerilerine kadar uzanır. Seda Hoca tüm detayları hasta dilinden ifade edip çok değerli yönlendirmelerini hiç bir konuyu atlamadan paylaşır. Muayenenesi ev konforunda, tertemiz, sıcacık, bebeklerin ve ailelerinin konforu için ince ince düşünülüp özenle hazırlanmış. Asistanı Beyza Hanım da hocamız gibi muhteşem. Sevgiyle karşılanıp bilgiyle donanıp endişelerden arınıp ayrıldığımız bir muayene! İçime sinsin bilgisine ilgisine sonsuz güveneyim çocuğumu gözüm kapalı emanet edeyim diyen herkese gönülden tavsiye ederim!
NESLİHAN DOĞAN
NESLİHAN DOĞAN
2024-02-04
Seda hocam çocuk sağlığı ve gelişimi ile ilgili her konuya hakim ,deneyimli ,çok güleryüzlü, sevecen,aile ile iletişimi mükemmel olan bir doktordur. Teşhis ve tanısısı hiç şaşmaz.En küçük ayrıntıyı bile atlamaz.Kızımın doğduğu ilk günden beri her konuda destekçimiz oldu. Çocuğunuzu büyütürken böylesine bilgili ve tecrübeli bir doktorun hep bir telefon uzağınızda olduğunu bilmek inanılmaz güven verici. Rutin kontrollerinin yanısıra ek gıda, uyku eğitimi, tuvalet eğitimi,kreş süreci gibi bir çok konuda hep yanımızdaydı.Kızım şuan 4 yaşında ve doktorunu çok seviyor. İyi ki tanıdık iyi ki yollarımız kesişti🙏🏻Hayatımıza kattığı tüm güzellik ve destekleri için çok teşekkür ederiz...
fatma güneş
fatma güneş
2024-02-01
Çocuğu söz konusu olunca bende hemen panikleyen anneler arasındaydım. Ama her şeyi detaylıca anlatıp, bilgisiyle, güler yüzüyle beni sakinleştirip muayenemizi yaptı. Hiç bir detayı atlamadan olasılıkları bile ihmal etmeden sürecimizi sakince yürütmemizi sağladı. Çocuklarla olan iletişimi sayesinde de kızım hiç ağlamadan severek muayene olmaya gidiyor. Doktor hasta ilişkisinden öte artık bir aile olduk. Seda hocamla tanışmak hayatımızın en büyük şansıydı ❤️ Mesleğini hakkıyla severek yapan doktorlar iyi ki var🙏