Emzirme Sırasında Sık Karşılaşılan Problemler

Emzirme Sırasında Sık Karşılaşılan Problemler

Emzirme Problemleri Ankara

Anne sütü, yenidoğan bebeklerin temel besin kaynağı ve sağlıklı gelişimin altın anahtarıdır. Bebek için oldukça kıymetli ve eşsiz bir besin kaynağı olan anne sütünün yeterli miktarda üretilmesi için emzirmenin doğru şekilde ve doğru sıklıkta yapılması oldukça önemlidir. Emzirme sürecinde annenin yediği – içtiği ve genel sağlık durumu da etkilidir. Genellikle birçok kadın emzirme sürecini sorunsuz bir şekilde tamamlasa da bazı kadınlarda sağlık sorunları ya da yanlış emzirme pozisyonları nedeniyle sorunlar yaşanabilir. Süt kanallarının tıkanması, yanlış beslenme, sigara ve alkol kullanımı gibi pek çok farklı nedenden kaynaklanan bu sorunlar bebeğin yeterli beslenememesine neden olabilir. Yazımızın devamında, emzirme sırasında sık karşılaşılan problemler hakkında bilgi vereceğiz. Bu bilgiler, emzirme sürecinde bazı sorunlar olduğunu düşünen kadınlara bilgi vermek açısından oldukça faydalı olacaktır. Bununla birlikte çocuğunuzun sağlığı ve gelişimi ile ilgili tüm merak ettikleriniz için Doç. Dr. Seda Topçu’nun Ankara’daki kliniği ile iletişime geçebilir ve Emzirme Danışmanlığı yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Emzirme sırasında sık karşılaşılan sorunları hem bebekten hem de anneden kaynaklanan sorunlar olarak iki gruba ayırabiliriz.

Bebekten Kaynaklanan Sorunlar

  • Bebekte Pamukçuk Olması

Emzirme sırasında sık karşılaşılan sorunlardan biri de bebeğin ağzında pamukçuk olmasıdır. Ağız içinde beyaz kabarcıklar şeklinde kendini gösteren bu rahatsızlık, emme sırasında bebeğin canının yanmasına neden olur. Bebek hissettiği bu rahatsızlık sonucunda emmek istemeyebilir. Pamukçuk kendiliğinden geçmez. Bu nedenle mutlaka bir çocuk doktoruna başvurmak gerekir. Bebeğin ve anne memesinin birlikte tedavisi gerekir.

  • Bebeğin Emmek İstememesi

Bu durum birçok farklı etkenden kaynaklanabilir. Öncelikle bebeğin tam muayenesi yapılarak hasta olmadığının gösterilmesi önemlidir. Biberon kullanımına başlamak, burunda tıkanıklık olması, diş çıkarma dönemleri bebeğinizin emmek istememesine ve memede bocalamasına neden olabilir. Ayrıca bu dönemde siz ne yerseniz sütünüzün tadına yansıyacaktır. Bu nedenle aşırı baharatlı ve aromalı yiyeceklerden kaçınmanız tavsiye edilir.

  • Yarık Dudak ve Damak Sorunu

Bazı bebekler, doğuştan yarık damak dudak rahatsızlığı ile doğarlar. Bu durumda dudaklar kavrama işlevini tam olarak yerine getiremez. Dolayısıyla emme davranışında da bazı sorunlar görünebilir. Bebek hava yutarak emdiği için bağırsaklarında aşırı gaz oluşabilir. Hâliyle, bebeğiniz sürekli huzursuz bir durumda olacaktır. Ayrıca santral sinir sistemi etkilenimi yani nörolojik sorunu olan bebekler de ememezler. Çocuk doktorlarına danışarak bu konuda ne yapabileceğinizi öğrenebilir; tavsiye edilecek emzirme pozisyonları sayesinde sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Anneden Kaynaklanan Sorunlar

  • Göğüs Uçlarında Çatlak Oluşması

Eğer bebek yanlış pozisyonda emzirilirse memeler deforme olabilir. Özellikle ilk emzirme denemelerinde memede çatlak olması sık karşılaştığımız bir durumdur. Oluşan çatlaklar şiddetli ağrıya neden olur. Meme başı çatlaklarını engellemenin en iyi yolu doğru emzirme pozisyonunu bulmaktır.

  • Meme İltihabı (Mastit)

Genellikle süt üretimi fazla olan kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. “Mastit” adı verilen süt kanalı iltihapları memeden süt çıkışını engeller. Sık sık emzirmek ve iyice dinlenmek iyileşme sürecini hızlandırır. Ancak iltihap inatçı bir hâl aldıysa mutlaka bir doktora görünmek ve tedavi başlanması hatta abse varsa cerrahi işlem uygulanması gerekir.

  • Meme Başının Düz ya da İçe Çökük Olması

Emzirme sırasında bebek, meme ucundaki kahverengi bölge ile birlikte tüm meme ucunu kavrar. Meme ucunun düz ya da içe çökük olması durumunda bebek meme ucunu tam olarak kavrayamaz. Bebeğin ağzına bir miktar süt gelse bile bu süt miktarı yeterli olmaz. Dolayısıyla bebek besinsiz kalabilir. Meme ucunun çökük olmasına karşı önlem almak amacıyla hamilelik döneminde memeye sık sık masaj yapılabilir. Ama unutulmamalıdır ki bebek meme başıyla değil areola yani koyu kahverengi kısımla emzirildiği için meme başı çöküklüğü emzirmeye engel değildir.

  • Sigara, Alkol ve İlaç Kullanımı

Sigaranın içindeki zehirli maddeler süt üretimini ciddi oranda azaltır. Aynı zamanda annenin vücuduna giren her şey süt yolu ile bebeğe aktarıldığı için bebekte kusma, ishal ve solunum sorunlarına neden olabilir. Emzirme sürecinde alkol ve ilaç kullanımı da bebeklerin hassas bünyesini kolayca olumsuz etkileyebilmektedir.

Emzirme sırasında yaşadığınız sorunlar ile ilgili mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir. Özellikle çocuklarda yarık dudak, pamukçuk gibi rahatsızlıklar olduğunda mutlaka bir çocuk doktorunun yönlendirmesi gerekir. Emzirme ile ilgili yaşadığınız tüm sorunlar ile ilgili Ankara’daki kliniğimize danışabilir ve çocukların gelişim süreci ile ilgili Prof. Dr. Seda Topçu’dan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bahar Mert
Bahar Mert
2024-07-04
Canımız Doktorumuz ❤️ Muayeneye gideceğimiz gün evimizde bir bayram havası eser, tıpkı çok sevdiğimiz bir akrabamıza ya da aile dostumuza misafirliğe gidiyormuşuz gibi hazırlanırız, önce Doktorumuzun asistanı bizleri samimiyetle, ilgiyle ve güler yüzle karşılar, sonra da Doktorumuzun güzel yüzünü görünce yüzümüzde güller açar. Muayenelerimiz ev ortamı rahatlığında geçer. Kendisi bizim emzirme sürecimizin de kahramanı. Her zaman yanımızda ve ulaşılabilir olduğunu bilmek benim gibi pek de rahat karakterli olmayan bir anne için inanılmaz güven verici. İyi ki varsınız.
Osman Erdem
Osman Erdem
2024-06-28
Seda hocam çok bilgili ve çok ilgili. Kendisine teşekkür ediyoruz 👶🏻
badegül yıldız
badegül yıldız
2024-06-12
Dünyanın en tatlı hocası
Hatice Pelin Demirel
Hatice Pelin Demirel
2024-05-27
Seda Hoca’mla, mama sürecine başlamış yeterli kiloyu alamayan kızımın doğumuyla tanıştık. Sütüm yok diye düşünürken, 10 percantillik kızımı 1. Ay mamadan kesip, 6 ay sadece anne sütüyle besleyerek 50lere getirdik. Kızımı tam 22 ay emzirdim sayesinde. Oğlumun da kızımın da tüm kontrollerinde, aklımızda hiçbir soru işareti bırakmadan güvenle ayrılıyoruz yanından. Bilgisi inanılmaz. Şiddetle tavsiye ederim sevgili Hocamı.
Sengul Savas
Sengul Savas
2024-04-26
İlk çocuğumun ilk muayenesinde tanıştık hocamızla. İki çocuğumun da bütün rutin kontrolleri için görüştük. Bunları başka bir şehre ve şimdi başka bir ülkeye taşındığımızda da yaptık, yapıyoruz. Hocamızı bebeğimiz düştüğünde, ateşlendiğinde, olağan dışı ağlamaları olduğunda aradık; günün her saatinde, her zaman yanımızdaydı. Başka şehirlerde, hastanelerde yazılan ilaçları ona sormadan vermedim çocuklarıma. İyi ki. Kimseyi dinlemeyen bir insan olarak Seda hocamın her dediğini harfiyen uyguladım. Çünkü her muayenede, görüşmede, bir tıp öğrencisiymişimcesine bir kez olsun savmadan, bana uzun uzun tüm aksiyonlarımızın nedenleri anlattı. Bu pediatri tarafı. Sosyal pediatri tarafı en az o kadar kıymetli. Bugün 3.5 yaşındaki çocuğumun dışa dönük ve özgüvenli olabilmesini ona borçluyum. 4. ayından itibaren onu tanıyarak, bizi tanıyarak, çocuğumuzun sosyal gelişimi ve ailemizin iyilik hali için çok yerinde yönlendirmeler yaptı. Uyku, beslenme, sınır koyma gibi. Bunları her bedene bir elbise yaklaşımıyla değil, çocuğu, aileyi ve ortamlarını tanıyarak yapıyor. Bu yönlendirmelerin ne manaya geldiğini anladığımda bir kez daha şükrettim onunla denkleştiğimizde. Son olarak ve çok önemli olarak; günümüz şartlarında, bu kadar ticarileşen bir ortamda çok nadir karşılaşabileceğimiz, hastanın iyiliğini ön planda tutan çok yüksek hekim ahlakının, işine duyduğu saygının ve sevginin hayranıyız.
Hande Aydoğan
Hande Aydoğan
2024-04-22
11 aylık oğlumun doğumundan itibaren rutin kontrolleri için bir çok hekime muayene oldu. Ancak muayenelerimiz boy, kilo ölçümü, genel geçer bir kaç tavsiye ve klasik kitabi bilgilerin ötesine geçmedi. Seda Hoca ile tanıştıktan sonra sosyal pediatrinin gerçekten ne anlam ifade ettiğini bizzat anladım. Kendisi alanında inanılmaz bilgili, çok ilgili, iletişimi kuvvetli, çocukları kendi çocuğu hassasiyeti ile gören, seven ve titiz bir hekim. Her ziyaretimizde oğlumun detaylı pediatrik muayenesinin yanında günlük yeme içme düzeninden uykusuna oynadığı oyunlardan dil becerilerine kadar uzanır. Seda Hoca tüm detayları hasta dilinden ifade edip çok değerli yönlendirmelerini hiç bir konuyu atlamadan paylaşır. Muayenenesi ev konforunda, tertemiz, sıcacık, bebeklerin ve ailelerinin konforu için ince ince düşünülüp özenle hazırlanmış. Asistanı Beyza Hanım da hocamız gibi muhteşem. Sevgiyle karşılanıp bilgiyle donanıp endişelerden arınıp ayrıldığımız bir muayene! İçime sinsin bilgisine ilgisine sonsuz güveneyim çocuğumu gözüm kapalı emanet edeyim diyen herkese gönülden tavsiye ederim!
NESLİHAN DOĞAN
NESLİHAN DOĞAN
2024-02-04
Seda hocam çocuk sağlığı ve gelişimi ile ilgili her konuya hakim ,deneyimli ,çok güleryüzlü, sevecen,aile ile iletişimi mükemmel olan bir doktordur. Teşhis ve tanısısı hiç şaşmaz.En küçük ayrıntıyı bile atlamaz.Kızımın doğduğu ilk günden beri her konuda destekçimiz oldu. Çocuğunuzu büyütürken böylesine bilgili ve tecrübeli bir doktorun hep bir telefon uzağınızda olduğunu bilmek inanılmaz güven verici. Rutin kontrollerinin yanısıra ek gıda, uyku eğitimi, tuvalet eğitimi,kreş süreci gibi bir çok konuda hep yanımızdaydı.Kızım şuan 4 yaşında ve doktorunu çok seviyor. İyi ki tanıdık iyi ki yollarımız kesişti🙏🏻Hayatımıza kattığı tüm güzellik ve destekleri için çok teşekkür ederiz...
fatma güneş
fatma güneş
2024-02-01
Çocuğu söz konusu olunca bende hemen panikleyen anneler arasındaydım. Ama her şeyi detaylıca anlatıp, bilgisiyle, güler yüzüyle beni sakinleştirip muayenemizi yaptı. Hiç bir detayı atlamadan olasılıkları bile ihmal etmeden sürecimizi sakince yürütmemizi sağladı. Çocuklarla olan iletişimi sayesinde de kızım hiç ağlamadan severek muayene olmaya gidiyor. Doktor hasta ilişkisinden öte artık bir aile olduk. Seda hocamla tanışmak hayatımızın en büyük şansıydı ❤️ Mesleğini hakkıyla severek yapan doktorlar iyi ki var🙏