Bebeği Sütten Kesme

Bebeği Sütten Kesme

Bebeği Sütten Kesme Ankara

Emme davranışı, bebek için hem beslenme hem de güven ve rahatlama anlamına gelir. Yenidoğan döneminde yani hayatın ilk yıllarında başlayan emzirmenin 2 yaşa kadar sürmesi amaçlanır. Ancak 2 yaşından sonra emzirmenin kesilmesi ve bebeğinizin sağlıklı bir şekilde çocukluk dönemine geçişinin desteklenmesi gerekebilir. Emmeyi bırakmak, çocuklar için zorlu bir süreçtir. Çocuklar bu süreçte huzursuz olabilir, sık sık ağlayabilir ve annesinin kıyafetlerini açmaya çalışabilir. Bebeğinizin belki de ilk kez bir alışkanlığı bırakacağı bu süreçte travmalara neden olmamak için oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Bebeğinizi sütten kesme konusunda nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda yazımızın devamında bazı ipuçları vereceğiz. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için Doç. Dr. Seda Topçu’nun Ankara’daki kliniğini arayabilir ve randevu alabilirsiniz.

Memeden Ayrılan Bebeğin Psikolojisi

Emzirme bebek için hem beslenmek hem de anneye yakın olmak demektir. Doğduğu andan itibaren emme davranışına devam eden bebek için anneden uzaklaşmak kolay değildir. Bebekler büyüdükçe etrafına daha fazla dikkat etmeye başlarlar. Algıları daha açık hâle gelir ve her şey onlar için yenidir. Meme emme bir bakıma bu yeniliklere hazır olma, kendini güvende hissetme ve bildiği alana sığınma ihtiyacıdır. Memeden ayrılmak hırçınlığa, yemeyi reddetmeye veya mutsuzluğa neden olabilir. Bu durumda ebeveynlerin yapacağı en iyi şey memeden ayrılan çocuğun psikolojisini anlamak, sabırlı ve kararlı olarak çocuğa sevgi vermeye devam etmektir.

Bebekler Ne Zaman Sütten Kesilir?

Bebeklere 6. aydan itibaren anne sütünün yanı sıra ek gıdalar verilebilir. Bebeklerin ne zaman sütten kesileceği ise annenin süt miktarına ve bebeğin sağlık durumuna bağlıdır. Uzun süre emzirmek; eşsiz bir besinsel kaynak olan anne sütünden tam anlamıyla faydalanması ve anneye bağlanması açısından önemlidir. Önerilen süre bebeğin yaklaşık 2 yıl boyunca emzirilmesidir. Ancak bu süreden sonra emzirmenin kesilmesi gerekebilir.

Bebekler Nasıl Sütten Kesilir?

Bebekleri sütten kesmek kolay bir süreç olmayabilir. Bu nedenle ebeveynlerin bu süreç öncesinde mutlaka bir uzmandan destek alması tavsiye edilmektedir. Sütten kesme bir anda yapılabileceği gibi her gün bir öğünün azaltılması ve yerine lezzetli yeni besinlerin koyulması yoluyla da yapılabilir. Bu süreçte en önemlisi; ebeveynlerin kararlı olmasıdır. Yazımızın başlarında da bahsettiğimiz gibi bebekler emmeyi bırakırken hırçın olabilir. Birçok anne ağlayan bebeğine dayanamayarak emzirmeye devam etmektedir. Oysaki çocuğa memedeki sütün bittiğini ve emzirmenin artık olmayacağını uygun bir dille anlatmak gerekir. Ebeveynler bu açıklamayı yaptıktan sonra kararlı olmalıdır. Kaçamaklar, anlık çözüm ve rahatlama sağlasa da çocuğun irade sahibi olabilmesi ve yeni durumlara uyum sağlayabilmesi açısından kararlılık önemlidir. En önemlisi de bir gelişim basamağı sayılan sütten kesme döneminde geri adım atarak emzirmeye devam etmek bebeğin güven duygusuna zarar verir.

Bebeği Sütten Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Bebeğiniz meme yerine koyacağı herhangi bir nesneyi emebilir. Yastık, yorgan ya da battaniyeler en sık karşılaştığımız örneklerdir. Bu durumda anne ve babanın çocuğun fazla üzerine gitmemesi ve bu nesnelerin yerine farklı bir şey koymamaya dikkat etmesi gerekir.
  • Bu aşamada çocuk ne kadar hırçın olursa olsun ona sevgi göstermek önemlidir. Çocuğa sütten kesmenin nedenleri dikkatlice anlatılmalı gerekli durumlarda sakin dille tekrarlanmalıdır.
  • Bebeğiniz emmek istediğinde onun dikkatini dağıtacak, aynı zamanda da keyif alacağı aktiviteler yapabilirsiniz. Bu süreçte parkta küçük gezintiler, yeni oyuncaklarla zaman geçirme, kitaplar, şarkılar ve sevdiği arkadaşları ile buluşmalar oldukça yardımcı olacaktır.
  • Memeden kesme süreci hem fiziksel hem de ruhsal olarak bebek için yeni bir dönemdir. Bu süreci en kolay şekilde atlatmak ve çocuğun karakter inşasında doğru tuğlaları koymak önemlidir. Bu nedenle zorlandığınız anda uzman doktorlara başvurabilir ve sütten kesme konusunda destek alabilirsiniz. Ankara’da bebeği sütten kesme konusunda merak ettiklerinizi Doç. Dr. Seda Topçu’ya danışabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bahar Mert
Bahar Mert
2024-07-04
Canımız Doktorumuz ❤️ Muayeneye gideceğimiz gün evimizde bir bayram havası eser, tıpkı çok sevdiğimiz bir akrabamıza ya da aile dostumuza misafirliğe gidiyormuşuz gibi hazırlanırız, önce Doktorumuzun asistanı bizleri samimiyetle, ilgiyle ve güler yüzle karşılar, sonra da Doktorumuzun güzel yüzünü görünce yüzümüzde güller açar. Muayenelerimiz ev ortamı rahatlığında geçer. Kendisi bizim emzirme sürecimizin de kahramanı. Her zaman yanımızda ve ulaşılabilir olduğunu bilmek benim gibi pek de rahat karakterli olmayan bir anne için inanılmaz güven verici. İyi ki varsınız.
Osman Erdem
Osman Erdem
2024-06-28
Seda hocam çok bilgili ve çok ilgili. Kendisine teşekkür ediyoruz 👶🏻
badegül yıldız
badegül yıldız
2024-06-12
Dünyanın en tatlı hocası
Hatice Pelin Demirel
Hatice Pelin Demirel
2024-05-27
Seda Hoca’mla, mama sürecine başlamış yeterli kiloyu alamayan kızımın doğumuyla tanıştık. Sütüm yok diye düşünürken, 10 percantillik kızımı 1. Ay mamadan kesip, 6 ay sadece anne sütüyle besleyerek 50lere getirdik. Kızımı tam 22 ay emzirdim sayesinde. Oğlumun da kızımın da tüm kontrollerinde, aklımızda hiçbir soru işareti bırakmadan güvenle ayrılıyoruz yanından. Bilgisi inanılmaz. Şiddetle tavsiye ederim sevgili Hocamı.
Sengul Savas
Sengul Savas
2024-04-26
İlk çocuğumun ilk muayenesinde tanıştık hocamızla. İki çocuğumun da bütün rutin kontrolleri için görüştük. Bunları başka bir şehre ve şimdi başka bir ülkeye taşındığımızda da yaptık, yapıyoruz. Hocamızı bebeğimiz düştüğünde, ateşlendiğinde, olağan dışı ağlamaları olduğunda aradık; günün her saatinde, her zaman yanımızdaydı. Başka şehirlerde, hastanelerde yazılan ilaçları ona sormadan vermedim çocuklarıma. İyi ki. Kimseyi dinlemeyen bir insan olarak Seda hocamın her dediğini harfiyen uyguladım. Çünkü her muayenede, görüşmede, bir tıp öğrencisiymişimcesine bir kez olsun savmadan, bana uzun uzun tüm aksiyonlarımızın nedenleri anlattı. Bu pediatri tarafı. Sosyal pediatri tarafı en az o kadar kıymetli. Bugün 3.5 yaşındaki çocuğumun dışa dönük ve özgüvenli olabilmesini ona borçluyum. 4. ayından itibaren onu tanıyarak, bizi tanıyarak, çocuğumuzun sosyal gelişimi ve ailemizin iyilik hali için çok yerinde yönlendirmeler yaptı. Uyku, beslenme, sınır koyma gibi. Bunları her bedene bir elbise yaklaşımıyla değil, çocuğu, aileyi ve ortamlarını tanıyarak yapıyor. Bu yönlendirmelerin ne manaya geldiğini anladığımda bir kez daha şükrettim onunla denkleştiğimizde. Son olarak ve çok önemli olarak; günümüz şartlarında, bu kadar ticarileşen bir ortamda çok nadir karşılaşabileceğimiz, hastanın iyiliğini ön planda tutan çok yüksek hekim ahlakının, işine duyduğu saygının ve sevginin hayranıyız.
Hande Aydoğan
Hande Aydoğan
2024-04-22
11 aylık oğlumun doğumundan itibaren rutin kontrolleri için bir çok hekime muayene oldu. Ancak muayenelerimiz boy, kilo ölçümü, genel geçer bir kaç tavsiye ve klasik kitabi bilgilerin ötesine geçmedi. Seda Hoca ile tanıştıktan sonra sosyal pediatrinin gerçekten ne anlam ifade ettiğini bizzat anladım. Kendisi alanında inanılmaz bilgili, çok ilgili, iletişimi kuvvetli, çocukları kendi çocuğu hassasiyeti ile gören, seven ve titiz bir hekim. Her ziyaretimizde oğlumun detaylı pediatrik muayenesinin yanında günlük yeme içme düzeninden uykusuna oynadığı oyunlardan dil becerilerine kadar uzanır. Seda Hoca tüm detayları hasta dilinden ifade edip çok değerli yönlendirmelerini hiç bir konuyu atlamadan paylaşır. Muayenenesi ev konforunda, tertemiz, sıcacık, bebeklerin ve ailelerinin konforu için ince ince düşünülüp özenle hazırlanmış. Asistanı Beyza Hanım da hocamız gibi muhteşem. Sevgiyle karşılanıp bilgiyle donanıp endişelerden arınıp ayrıldığımız bir muayene! İçime sinsin bilgisine ilgisine sonsuz güveneyim çocuğumu gözüm kapalı emanet edeyim diyen herkese gönülden tavsiye ederim!
NESLİHAN DOĞAN
NESLİHAN DOĞAN
2024-02-04
Seda hocam çocuk sağlığı ve gelişimi ile ilgili her konuya hakim ,deneyimli ,çok güleryüzlü, sevecen,aile ile iletişimi mükemmel olan bir doktordur. Teşhis ve tanısısı hiç şaşmaz.En küçük ayrıntıyı bile atlamaz.Kızımın doğduğu ilk günden beri her konuda destekçimiz oldu. Çocuğunuzu büyütürken böylesine bilgili ve tecrübeli bir doktorun hep bir telefon uzağınızda olduğunu bilmek inanılmaz güven verici. Rutin kontrollerinin yanısıra ek gıda, uyku eğitimi, tuvalet eğitimi,kreş süreci gibi bir çok konuda hep yanımızdaydı.Kızım şuan 4 yaşında ve doktorunu çok seviyor. İyi ki tanıdık iyi ki yollarımız kesişti🙏🏻Hayatımıza kattığı tüm güzellik ve destekleri için çok teşekkür ederiz...
fatma güneş
fatma güneş
2024-02-01
Çocuğu söz konusu olunca bende hemen panikleyen anneler arasındaydım. Ama her şeyi detaylıca anlatıp, bilgisiyle, güler yüzüyle beni sakinleştirip muayenemizi yaptı. Hiç bir detayı atlamadan olasılıkları bile ihmal etmeden sürecimizi sakince yürütmemizi sağladı. Çocuklarla olan iletişimi sayesinde de kızım hiç ağlamadan severek muayene olmaya gidiyor. Doktor hasta ilişkisinden öte artık bir aile olduk. Seda hocamla tanışmak hayatımızın en büyük şansıydı ❤️ Mesleğini hakkıyla severek yapan doktorlar iyi ki var🙏